I'm looking for a part-time remote job.

Hire me


I'm the author of:

Mastering Redmine is a comprehensive guide with tips, tricks and best practices, and an easy-to-learn structure.

Check the book's project or

Buy the book

Social pages of the book:

By buying this book you also donate to Redmine (see this page).


Follow me:

Слово без діла

Коли я писав статтю про збільшення останнім часом серед населення України популярності безвідповідальних політиків, мені захотілось підкріпити свої висновки якимись числами… Адже, особисті враження і окремі випадки, які могли (хоча б теоретично) запам’ятатись через якусь мою упередженість, це – одне, а конкретні однозначні числа, які будь-хто може самостійно перевірити – зовсім інше. І тоді я згадав про ресурс “Слово і діло“. Отож, відразу після закінчення статті я взявся перевіряти свої “враження” і перевірка показала, що вони мене не підвели…

Але, спочатку декілька слів про “Слово і діло” (оскільки не усі, мабуть, знають, що воно таке): Цей Інтернет-ресурс відслідковує обіцянки українських політиків та їх виконання чи невиконання, а потім на основі отриманих даних формує для кожного з них власний рейтинг. Це – саме те, що потрібно, щоб вирахувати коефіцієнт політичної відповідальності популярних сьогодні партій. До речі, наскільки я зрозумів, участь у зборі таких даних можуть прийняти усі бажаючі (тим не менше, на даний момент “Реєстрація” та “Вхід” на сайт – “тимчасово” закриті)…

Однак, “Слово і діло” на жаль не уміє формувати статистику по партіях, та і до їх методів визначення “рівнів” відповідальності (та безвідповідальності) у мене є деякі зауваження (див. нижче). Тому, я сів і порахував усе сам, беручи їх дані за основу…

Але спочатку, дозвольте мені описати, як, що і чому я брав до уваги у своїх розрахунках. Якщо ж вам все одно, можете просто пропустити наступні пункти…

SlovoiDilo-Style

  • “Слово і діло” приймає в якості “рівня” відповідальності відношення виконаних обіцянок до загального їх числа (подібним чином вони рахують і рівень безвідповідальності). Проблема ж у тому, що в загальну кількість обіцянок входять і ті, що все ще знаходяться “у процесі” виконання! В результаті виходить, що у політика з 20-а обіцянками “у процесі”, 5-а виконаними і жодною невиконаною – такий самий рівень відповідальності (20%) як і у політика з 5-а виконаними обіцянками і 20-а невиконаними (та жодною “у процесі”), що, очевидно не є правильно! Враховуючи ж, що обіцянки “у процесі” можуть у перспективі стати як виконаними, так і не виконаними, я їх просто ігнорую і беру до уваги тільки виконанні чи не виконанні (тобто, грубо кажучи, “уже завершені”).
  • Щоб вирахувати коефіцієнт відповідальності партії я беру до 10-и її основних членів (разом з лідером, звичайно ж) і отримую загальну кількість виконаних та невиконаних усіма ними обіцянок. Далі, рахую так само як і для окремих політиків.

Звичайно ж, тут краще би підійшов інший метод, який би залишав більший вплив коефіцієнтів окремих політиків на загальний коефіцієнт партії, але поки що нічого такого я ще не придумав (це ж мають бути не просто числа, а логічні і зрозумілі розрахунки)… Також, було б добре враховувати обіцянки усіх членів партії, але для деяких з них мені важко було знайти навіть основний десяток… Можливо також, що краще було б взяти перших десятьох, у котрих загальна кількість “завершених” обіцянок перевищує 10, але це сильно ускладнило б пошук членів. Та й можна сказати, що це партії самі підготували списки (див. нижче), тому я і вирішив зупинитися на тому, що є…

Отже, ось що у мене вийшло:

Parties-Responsibility-cropped

Це – скорочена версія, в якій розглядаються тільки ті партії, що приймають участь у виборах не вперше. Більш повна версія, яка відкривається, якщо клікнути на інфографіці, включає також “перспективних” новачків: Укроп, Наш край та Відродження.

У тому, що Укроп, Наш край і Відродження розглядаються окремо, немає ніякої змови! Це було зроблено по кількох причинах: а) для них дуже важко визначити десятку основних членів (оскільки вони, наприклад, поки не приймали участь у виборах єдиним списком) і мені це так і не вдалося зробити, б) даних для розрахунків менше ніж у інших, тому не можна сказати, що розрахунки – однаково повні, та в) це – все такі нові партії і, тому, про їх політичну відповідальність говорити трохи зарано… Тим не менше, хочу звернути вашу увагу, що не зважаючи на те, що вони – у кінці таблиці, не у всіх них найнижчий рейтинг (крім Відродження). Насправді, у Укропа він – навіть найвищий, а Наш край по рейтингу іде відразу після Батьківщини (перед Радикальною партією Ляшка).

Отже, мої попередні “відчуття” підказали, що найбільш безвідповідальними з популярних сьогодні партій є Опозиційний блок (регіонали), Батьківщина та Свобода. Отриманий же рейтинг, як бачите, підтверджує мої висновки! Співпадіння?.. Ні! Проблема з політичною відповідальністю у окремого політика чи партії – річ, яку неможливо приховати! Вона так чи інакше обов’язково проявляє себе, наприклад, кількістю невиконаних обіцянок (а також, у поведінці, при керуванні країною і т.д.). Крім того, зверніть увагу, що у Батьківщини – у єдиної з них – рейтинг відповідальності лідера кардинально нижчий за рейтинг партії (не долає “психологічну” поділку в 50%, тобто, обіцянок не виконано – більше)! Це – саме те, про що я і писав: проблема Батьківщини – у Тимошенко.

Згідно даного рейтингу, серед найбільш безвідповідальних партій також “затусили” політичні новачки Відродження та Наш край. Хоча вони ще не встигли показати себе на практиці, коефіцієнти відповідальності їх основних членів підказують, що нічого хорошого вони і не покажуть… Такі коефіцієнти пояснюються ще й тим, що багато з їх основних членів це – колишні “регіонали”.

Особливо “цікавою” також виходить залежність популярності партій від їх відповідальності… Так, тільки одна з більш-менш відповідальних партій все ще користується великою підтримкою народу – це Блок Петра Порошенка. Однак, її підтримка знижується! І це при тому, що рейтинги популярності трьох безвідповідальних партій – підвищуються! А дві з них – Батьківщина та Опозиційний блок – взагалі входять до переліку найбільш рейтингових на даний момент. З цього напрошується той самий висновок, який я вже озвучував у своїй попередній статті – політична відповідальність (читай: нормальні політики) сьогодні не користується популярністю у нашого народу!

Зокрема, втрачає свою популярність і один з лідерів по відповідальності – партія “Самопоміч” Андрія Садового. При чому її темпи втрати рейтингу навіть більші ніж у третього місця – блоку “Солідарність” Петра Порошенка. Несподіванкою ж, для мене особисто, став найвищий коефіцієнт відповідальності у партії Укроп.

Несподіванкою, тому що під час останніх виборів ця партія відзначилась популізмом на рівні Батьківщини та Свободи. А популізм, як відомо, не сумісний з відповідальністю. Але, досить можливо, що Укроп для досягнення своїх цілей (популярності, в даному випадку) свідомо використовує такі методи, чудово усвідомлюючи, що тільки вони зараз і діють на людей… Це, тим не менше, не робить їм честі, і показує, що вони здатні на багато що (для мене особисто свідоме використання популізму – неприпустиме)…

Кидається в очі також, що багато перелічених політиків з коефіцієнтом відповідальності нижчим 50% уже показали себе “у всій красі” не тільки у невиконанні обіцянок… Взяти хоча б Ігора Мосійчука або Ігора Мірошниченка. На мою думку, це свідчить про те, що безвідповідальність – лише один з проявів більш глибоких проблем у політика. Однак це, в свою чергу, і дозволяє нам відносно легко і швидко перевірити кожного з них на “профпридатність”…

У даному переліку ви напевне вже помітили деяких абсолютно “бездіяльних” політиків – тобто таких, які ніколи не давали жодних обіцянок (по крайній мірі, згідно “Слово і Діло”)… Чесно кажучи, я не знаю, що з ними не так – просто взяв дані, які є. Чому я їх залишив у десятці?.. Бо тоді треба було б брати наступного зі списку, а це вже, мабуть, несправедливо…

І на останок, деяка інформація про те, як і звідки я брав “основних” членів вказаних політичних партій: Як я уже згадував, ідеально було б враховувати обіцянки усіх членів, але це значно ускладнило б роботу і мало б негативний вплив на довіру до результатів (хто буде перевіряти усіх?). Тому, я вирішив брати десятьох перших (разом з лідером), яких партія сама якимось чином позиціонує як основних. На мій погляд, у цьому є логіка, оскільки, якщо партія, наприклад, висуває когось у парламент у першій десятці або вибирає членом політради, то можна вважати, що така людина може представити партію і в нашому рейтингу. Однак, знайти першу десятку представників партій виявилось не так вже й легко… В результаті, я вирішив описати кожну знайдену десятку окремо (звичайно ж, ви можете усі ці пункти пропустити, якщо вам не цікаво):

  • Для Самопомочі я взяв перших 9-ьох народних депутатів з фракції цієї партії у Верховній Раді. Відповідний перелік на сайті політсили (станом на початок листопада 2015 р.) посортований явно не по алфавіту, а отже – по важливості та посаді, що нам підходить. Ну і, звичайно ж, очолив цю дев’ятку Андрій Садовий.
  • Аналогічно, першим у переліку для Солідарності має бути президент Петро Порошенко. Решту дев’ять я взяв з виборчого списку цієї політсили, коли вона йшла на вибори в парламент в 2014 р.

Так, тоді політики прикривалися відомими активістами Майдану і “самий сок” цієї партії (а те, що він у неї є, вже не викликає сумнівів) йде після першої десятки, але це, фактично, у всіх так і, нагадую – ми розглядаємо тих, кого вибрала сама партія!..

  • З Народним фронтом було простіше всього – ця партія сама представила основну десятку на своєму сайті (станом на 12 листопада 2015 р.). До речі, зауважте: Юрій Береза явно виділяється своєю безвідповідальністю серед інших членів фронту…
  • Основну десятку Батьківщини я сформував з керівництва цієї партії (станом на 12 листопада 2015 р.), а саме – з лідера, його заступників (див. також тут) і деяких членів президії. Повторюсь, аналіз показує, що позитивний потенціал у цієї партії є, але не з теперішнім лідером, який явно тягне її вниз (ні, я не про рейтинг популярності, з яким якраз все чудово, а про політичну відповідальність)… У десятці цієї партії ми також вперше бачимо абсолютно нічого не обіцяючого політика – Ярослава Федорчука. Чесно кажучи, не знаю, чому так… Він нічого не робить? Ні з ким не розмовляє?..
  • Основних представників Радикальної партії Олега Ляшка я також брав з виборчих списків 2014 р., але з деякими виправленнями враховуючи, що дехто з них уже покинув партію або був арештований. Однак, у десятці є й інші, котрі невдовзі також можуть піти. Зокрема це Мусійчук (якого поки що ще не виключили з партії) і Злата Огневіч (процедура заміни якої навіть ще не починалась). Їхній коефіцієнт відповідальності я все ще враховую, оскільки вони обидвоє однозначно характеризують партію і, по факту, все ще є її членами. Непостійність ж “радикалів”, можна сказати, є особливістю цієї партії, яку також можна помітити в різноманітті коефіцієнтів відповідальності її членів – від дуже безвідповідального Мосійчука до дуже відповідального Галасюкa.
  • Farion-ResponsibilityДесятку свободівців також було узято з виборчого списку, з яким Свобода йшла в Раду в 2014 р. (так, саме тоді, коли не пройшла). У цьому списку виявилось аж два “бездіяльних” політика – Миргородський і Мирний! Але кращої десятки мені знайти не вдалось, хоч і шукав… Зокрема, я сподівався побачити у переліку “її величність національну ідею” Фаріон, оскільки, наскільки мені відомо, вона – одна з лідерів… Однак, варто зазначити, що партії швидше пощастило, що Ірини Фаріон тут не має – “орлиця” змогла виконати аж цілих 4% (1 з 24 обіцянок) від обіцяного (до речі, це – найменший коефіцієнт відповідальності з усіх наведених)! Дуже в її стилі…
  • Десятка Опозиційного блоку також була складена з виборчого списку цієї політичної сили в 2014 р. Щодо рейтингу відповідальності цих регіоналів, то, думаю, тут коментарі зайві…
  • У Укропа десятки не вийшло. Ті, що є, це – члени політради партії. Але, навіть так, серед них виявилось аж троє “бездіяльних” (згідно “Слово і діло”). Звичайно ж, це – через те, що партія ще дуже нова (через це ж моя довіра до отриманих даних – не досить висока). Тим не менше, згідно даного рейтингу, Укроп – найбільш відповідальна на сьогоднішній день.
  • Основну десятку я також не зміг визначити і для Нашого краю. За те у цієї партії виявилось аж п’ять лідерів! Мабуть, вони – дуже злагоджена команда (взагалі-то, навряд, якщо глянути на їхні рейтинги)… Але це нас мало цікавить! І тому я просто взяв першого лідера зі списку – Мазурчака. Ще раз нагадую: усі вони – колишні регіонали (тому і рейтинги такі)…
  • Відродження ж, згідно отриманих рейтингів, це – просто таки буквально відродження політичної безвідповідальності! Жоден з основних членів цієї партії не характеризується схильністю виконувати більшість своїх обіцянок! Можливо, це – тому, що я не зміг знайти усіх десятьох основних членів партії… Тим не менше, основні чотири, згідно даних сайту партії, це – її керівництво. Знову ж таки, усі вони – колишні регіонали…

Якщо ж ви не згідні з моїм вибором, можете: а) запропонувати більш підходящі десятки (вказавши, чому вони підходять краще) або б) порахувати самі (і поділитися результатами).

 

Comments

Also available in: Atom

Add a comment